Charakterystyka Romea

Głównym męskim bohaterem utworu jest Romeo. Na początku utworu dowiadujemy się o cechach Romea z opowiadań innych osób. Jest on osobą skłonną do samotności:

"On uciekając od widoku światła,
Co tchu zamykał się w swoim pokoju;
Zasłaniał okna przed jasnym dnia blaskiem
I sztuczną sobie ciemnicę utwarzał.
W czarne bezdroże dusza jego zajdzie.
Jeśli się na to lekarstwo nie znajdzie."

Pan Monteki próbował dowiedzieć się od syna dlaczego tak stroni od ludzi jednak zawsze to pytanie zostawało bez odpowiedzi. W dalszej części utworu dowiadujemy się, że cale to zachowanie spowodowane jest nieszczęśliwą miłością do Rozaliny. Benwolio prosił Romea, żeby spróbował zapomnieć o niej, gdyż jedynie co to bawiła się ona jego uczuciami. Bohater zaś nie chciał tego zrobić, i nie chciał też zacząć zwracać uwagi na inne kobiety.

Zobacz również:Dopiero w momencie kiedy Romeo poznał Julię o jego charakterze dowiadujemy się z jego czynów, a nie tak jak do tej pory z opowiadać innych. Miłość od pierwszego wejrzenia sprawiła, że młody Monteki zmienił się. Przestał myśleć o zabawie z Benwolio i Merkucjem, a zaczął myśleć o wspólnym życiu z ukochaną. Nie czuł już również nienawiści do Kapuletich. Mimo wielu niebezpieczeństw zorganizował ślub z Julia. A gdy Krewny Julii Tybalt wyzywa go do walki, mimo zdziwieniu przyjaciół, odmawia mu:

"Klnę się, żem nigdy obelg ci nie czynił;
Sprzyjam ci, owszem, bardziej, niżeś zdolny
Pomyśleć o tym, nie znając powodu.
Uspokój się więc, zacny Kapulecie,
Którego imię milsze mi niż moje"

Romeo podejmuje walkę w momencie kiedy jego przyjaciel Merkucjo ginie z rąk Kapuleta. W ten sposób bohater złamał zakaz walk na ulicy i musiał uciekać do Mantui. Romeo staje się prawdziwym dojrzałym mężczyzną, kiedy dowiaduje się o śmierci Julii. Wtedy też kupuje od Aptekarza truciznę i planuje swoją śmierć. Można go nazwać bohaterem tragicznym.

Prace na Sciagawa.pl poruszające tematykę Romea i jego charakterystyki:

Szukaj innych prac na sciagawa.com.pl (wyszukiwanie wewnątrz strony):
Twoja wyszukiwarka
Strona główna